Які існують види спадкування?
Спадкування згідно статті 1217 Цивільного кодексу України здійснюється двома способами:
- спадкування за законом;
- спадкування за заповітом.
Що може бути успадковане?
- – будинок, квартира, нежитлове приміщення (нерухомість);
- – недобудова і самочинне будівництво;
- – земля (земельна ділянка, земельний пай, сервітут);
- – гараж, бокс, машиномісце в паркінгу;
- – транспортний засіб (автомобіль, мотоцикл, сільгосптехніка);
- – грошові кошти (банківський вклад (депозит), поточні рахунки, вміст банківських сейфів, страхові виплати, зарплату, пенсію, аліменти);
- – об’єкти інтелектуальної власності (авторські та суміжні права, патенти, торгові марки, доменні імена і т.п.);
- – бізнес (успадкування акцій, корпоративні права в ТОВ або ПП).
Де здійснюється відкриття спадкової справи?
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Натомість існують обставини, коли місце проживання спадкодавця невідоме, в такому випадку місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Хто уповноважений відкривати спадкову справи та видавати свідоцтво про спадкування?
Згідно до Закону України «Про нотаріат», спадкові справи уповноважені відкривати нотаріуси територіального округу, в межах якого знаходиться останнє місце проживання спадкодавця (в тому числі, згідно довідки внутрішньо переміщеної особи померлого, якщо останнє місце реєстрації на непідконтрольній території (зона проведення АТО на території Донецької та Луганської області, АР Крим).
Які документи необхідні для відкриття спадкової справи?
Перелік документів, необхідний при первинній консультації та відкриття спадщини:
- Свідоцтво про смерть спадкодавця (померлого).
- Паспорт спадкоємця.
- Ідентифікаційний номер спадкоємця.
- Документи для встановлення родинного зв’язку та кола спадкоємців (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб та/або свідоцтво про зміну прізвища, та/або свідоцтво про розлучення, тощо.
- Довідка з останнього місця проживання спадкодавця (померлого).
- Довідка внутрішньо переміщеної особи померлого, якщо останнє місце реєстрації на непідконтрольній території (зона проведення АТО на території Донецької та Луганської області, АР Крим), за наявності.
- Якщо у спадкоємців залишилась копія паспорта померлого, можна надати (за наявності).
- Ідентифікаційний номер спадкодавця (померлого), за наявності.0
- Заповіт (якщо посвідчувався і є у спадкоємця).
- Заповіт подружжя (за наявності).
Для встановлення спадкового майна нотаріусу подаються:
- Правовстановлюючі документи на нерухоме майно, зокрема, але не виключено один з цих документів: договір купівлі-продажу, договір міни, договір довічного утримання, свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про право власності тощо.
- Технічний паспорт на транспортний засіб (окремо на кожний, якщо їх декілька).
- Договори на відкриття банківських рахунків (за наявності).
- Інші документи на запит нотаріуса.
Який термін для того щоб заявити свої права на спадкове майно?
Згідно до статті 1270 Цивільного кодексу України встановлено такий строк спадкування:
- Для прийняття спадщини встановлюється строк у 6 (шість) місяців, який починається з дня смерті спадкодавця.
- Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.
Де відкривається спадщина, якщо останнє місце проживання померлого невідоме?
Якщо останнє (останнє постійне) місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини визнається місце знаходження нерухомого майна або його основної частини. Якщо об’єктів нерухомості два або більше, місцем відкриття є та нотаріальна контора, до якої звертається спадкоємець за місцем знаходження одного з цих об’єктів нерухомості за своїм вибором. Коли ж це майно знаходиться у різних місцях, перевага віддається місцю знаходження рухомого майна. У випадку неясності, у якому з декількох місць знаходиться основна частина спадкового майна, місце відкриття спадщини встановлюється судом у порядку окремого провадження (розділ IV ЦПК України). Заява про встановлення місця відкриття спадщини подається в суд за місцем проживання заявника (стаття 257 ЦПК України). Слід звернути увагу на те, що спадкову справу завжди оформляє один нотаріус.
Де відкривається спадщина, якщо місце проживання померлого відрізняється від місця знаходження спадкового майна та місця смерті?
У разі смерті спадкодавця не за місцем проживанням та не за місцем знаходження майна спадщина відкривається за останнім місцем проживання померлого.
Що робити якщо пропустив строк спадкування?
Цивільним кодексом України встановлено строк для прийняття спадщини – 6 (шість) місяців з дня смерті спадкодавця.
Іноді так складаються обставини, що спадкоємець не знав про спадщину, або просто якісь життєві обставини завадили вчасно оформити спадщину. Що ж робити?! Далі розкажемо 4 кроки, які допоможуть Вам поновити термін спадкування.
ПЕРШИЙ КРОК. Необхідно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та відкриття спадкової справи (за місцем знаходження спадщини або за останнім місцем проживанням померлого).
ДРУГИЙ КРОК. Нотаріус має надати відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв’язку з пропуском строку прийняття спадщини.
ТРЕТІЙ КРОК Скласти позовну заяву про поновлення строку спадкування, обґрунтовуючи причину пропуску строку, сплатити судовий збір та подати заяву до суду за відповідною підсудністю.
ЧЕТВЕРТИЙ КРОК Отримати рішення суду про поновлення строку спадкування та звернутися до нотаріуса, надавши рішення суду.
Чи може нотаріус до закінчення строку на прийняття спадщини видавати свідоцтва про прийняття спадщини?
Ні, до закінчення строку прийняття спадщини (6 місяців) нотаріус не може видати свідоцтво про прийняття спадщини, це встановлено у відповідності до вимог статті 1298 встановлених Цивільним кодексом України. Однак, до закінчення строку на прийняття спадщини нотаріус може видати спадкоємцеві дозвіл на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), якщо це викликано обставинами, які мають істотне значення.