Дізнайтеся чому 150+ клієнтів обрали
юридичне обслуговування саме у нас

Розробка договорів про нерозголошення (NDA)

Що таке NDA і які його особливості?

Договір про конфіденційність (договір про нерозголошення конфіденційної інформації або договір про секретність) – це договір, який укладається між двома сторонами, які погоджуються на захист конфіденційної інформації, що розкривається під час здійснення підприємницької діяльності. Зверніть увагу, що основні положення повинні включати визначення конфіденційної інформації, виключення з поняття «конфіденційна інформація», зобов’язання і терміни дії договору. Наприклад, в світі програмування конфіденційною інформацією можуть вважатися спільні бізнес-ідеї, коди, бази даних, документація, засоби і методи розробки, методи обробки інформації та багато іншого.

Від чого захищає NDA?

Від недобросовісної конкуренції. Регулюється також положеннями закону «Про захист від недобросовісної конкуренції», в яких законодавець дає визначення понять «розголошення комерційної таємниці» «неправомірне використання комерційної таємниці».

Які основні види договорів про нерозголошення:

1. Традиційний контракт NDA. Найбільш поширена версія угоди про конфіденційність (зразок). Це загальний шаблон, який може використовуватися практично в будь-якій ситуації, коли компанії або особі потрібно правовий захист ідей і досягнень.
2. NDA для винахідників. Цей тип угоди може бути використаний винахідниками для захисту своїх непатентованих рішень / інновацій. Винахідники часто виявляються в ситуаціях, коли їм потрібно обговорити свій проект із зацікавленою стороною. У цьому випадку важливо, щоб автор міг зберігати впевненість в тому, що інформація про об’єкт патентування НЕ буде віддана достроковому розголошенню. У цьому документі вказується, що вважається «Конфіденційною інформацією» для обох сторін, включаючи проекти, схеми і бізнес-операції.
3. NDA для працівника. Дана версія угоди використовується для повідомлення співробітників компанії про те, що вони не повинні обговорювати певну ділову інформацію за межами робочого місця. Цей документ необхідний для того, щоб підприємства могли захистити комерційну таємницю, адже в ньому вказується обов’язок співробітників роботодавця визнати той факт, що обговорення фінансово значимої інформації є порушенням умов трудового контракту.
4. NDA для співбесід. Бувають випадки, коли при співбесіді необхідно розкрити секретну інформацію. У цих випадках компаніям слід подбати про те, щоб їх потенційні співробітники підписували таку угоду до співбесіди. Оскільки кандидати, які просто беруть участь в співбесідах, не підписують угоди, які укладаються з найманими працівниками, спеціалізований NDA гарантує, що вони не зможуть обговорювати конфіденційну інформацію з третіми особами.

Коли укладається договір про конфіденційність?

Коли необхідно захистити ваші ідеї та іншу важливу інформацію. Наведу приклад зі своєї практики.
Так як я власник компанії, яка займається веб-розробками, до нас часто звертаються підприємці, яким потрібна допомога моїх фахівців. Наприклад, ви звернулися до мене і хочете створити унікальний веб-додаток. У вас невелика молода фірма з амбітними планами, і ви не хочете, щоб я вкрав вашу ідею і вивів продукт на ринок першим. Адже у мене для цього є серйозні можливості і фахівці, а у вас поки тільки ідея.

Перш ніж ви будете розголошувати мені свої ідеї, ми можемо підписати між двома компаніями договір про конфіденційність (NDA). В цьому випадку я повинен буду не просто тримати отриману інформацію в секреті, але і вживати всіх заходів, щоб вона надалі не пішла на сторону через моїх співробітників.

У чому суть договору NDA?

Дві сторони погоджуються захищати конфіденційну інформацію, яка розкриється при співробітництві. По суті це договір про комерційну таємницю.
Сторони договору:

  •     «Сторона, яка передає» – це власник конфіденційної інформації;
  •     «Сторона, яка отримує» – виконавець – компанія, яка гарантує збереження комерційної таємниці.

5 речей, про які потрібно пам’ятати до підписання угоди

Якщо ви не знаєте, що робити, коли вас просять підписати NDA, зверніть увагу на ці 5 речей:

  • – Обсяг документа. Потрібно зрозуміти те, що NDA від вас вимагає, а саме: уважно прочитати розділ з зобов’язання, оцінити свої права. Яку інформацію ви повинні зберігати в секреті? Які кроки ви повинні почати, щоб зберегти конфіденційність? Як довго триває NDA? Це все слід знати і розуміти, щоб в результаті не відповідати фінансово.
  • – Зверніть увагу на список виключень. Чим менше список тих об’єктів, що не є таємною інформацією, тим в більш невизначеній ситуації ви опиняєтеся. Якщо в конкретному договорі прописуються виключення, то цей список повинен бути максимально вичерпним. В іншому випадку, судових розглядів не уникнути.
  • – Відшкодування збитків. Ви повинні розуміти, що за порушення контракту передбачена відповідальність. Інформація про її рамки в обов’язковому порядку повинна бути представлена в подібній угоді. Включення в договір розділу «Відповідальність сторін» гарантує, що якщо ви порушите NDA, компанія або роботодавець матимуть право на відшкодування за наявності фактичних збитків. В іншому випадку, якщо відповідальність передбачена просто за порушення положень договору, останній зовсім не варто підписувати.
  • – Наслідки порушення. Подивіться, чи не передбачено будь-які незвично суворі або несправедливі санкції за порушення NDA. Якщо покарання непропорційно порушенню, то варто утриматися від підписання подібного договору.
  • – Можливість домовитися. Ви завжди можете ініціювати внесення змін до документа, якщо знайдете щось, що вважаєте несправедливим або недоречним. Жоден довіритель інформації не має права перешкоджати зміні положень угоди, якщо це буде здійснюватися в обопільно узгодженому порядку.

Що значить укладення договору NDA для власника інформації та компанії виконавця?

Якщо інформацію вкрадуть, її власник може звернутися до суду за захистом свого права на комерційну таємницю. Йому потрібно буде довести, що компанія виконавець вкрала і скористалася його інформацією, чим порушила умови договору. У цьому випадку компанія виконавець повинна виплатити власнику інформації штрафні санкції, передбачені договором. Як правило, це серйозні суми, які компенсують весь недоотриманий прибуток.

Що стосується компанії виконавця, вона повинна вжити всіх заходів, щоб її співробітники не вкрали інформацію і не передали її третім особам. Інакше компанії загрожує серйозна фінансова відповідальність.

Де і коли може стати в нагоді договір NDA?

Договору про нерозголошення і конфіденційності інформації на подив поширені в рамках становлення сучасних бізнес-відносин. Зазвичай договору NDA створюються для захисту:

  • –   бізнес-моделей, які будуть представлені венчурній групі для можливого фінансування;
  • –   інформації про інноваційний продукт / ідеї до його (її) патентування;
  • –   інформації про клієнтів і все, що стосується особливостей ведення їх бізнесу;
  • –  результатами лабораторних досліджень, різних тестувань і т.д.

Договори NDA широко поширені в IT-бізнесі, так як вони пропонують один з найнадійніших способів захисту конфіденційної інформації. Інформація, захищена NDA, може включати в себе відомості про продукт-локомотив компанії, інформацію про клієнтів і замовників, плани продажів і маркетингового розвитку або опис унікального виробничого процесу.

Потрібна консультація?

Відповімо на всі запитання, просто заповніть форму

    Consulting GroupGolden Share

    Україна, Київ,
    вул. Михайла Омеляновича-Павленка, 4/6, поверх 11
    +38 (044) 237 72 76, +38 (093) 188 45 40